ردیاب GPS چگونه محاسبات خود را انجام می‌دهد؟

تشخصی موقعیت توسط ردیاب GPS

Global Positioning system یا به‌اختصار GPS موقعیت، سرعت و جهت کاربرش را به‌وسیله تکنیک‌های ریاضی تخمین می‌زند. رهیاب و ردیاب GPS به‌صورت پیوسته در حال دریافت و بررسی سیگنال‌های رادیویی از سوی ماهواره‌ها می‌باشد. ردیاب‌های GPS از این سیگنال‌ها برای تخمین دقیق فاصله یا محدوده کاربر استفاده می‌کند.

تخمین سه ماهواره‌ای ردیاب GPS چگونه انجام می‌شود

داده‌ای که از یک ماهواره تنها ارسال می‌شود به ناحیه بسیار وسیعی از سطح زمین اختصاص دارد اگر ماهواره دوم را اضافه کنیم، موقعیت به محل تلاقی و هم‌پوشانی دو ماهواره محدودتر می‌شود. افزودن داده از ماهواره سوم باعث می‌شود تا موقعیت بسیار دقیق‌تر شود و با ماهواره چهارم و یا ماهواره‌های بعدی، دقت ردیاب GPS افزایش می‌یابد.همچنین این قابلیت وجود دارد تا ارتفاع نیز اندازه‌گیری شود یا در مواردی مانند هواپیماها GPSهایی وجود دارند که پیوسته به ۴ ماهواره برای تخمین و بررسی ارتفاع متصل هستند.

در حال حاضر تقریباً ۳۰ ماهواره برای تقویت و رله داده به سراسر دنیا استفاده می‌شود، ۲۴ عدد از آن‌ها به‌وسیله وزارت دفاع ایالات‌متحده در مدار زمین قرار داده‌شده‌اند. دستگاه GPS شما می‌تواند بدون توجه به این‌که کجا هستید حداقل با ۴ ماهواره در ارتباط باشد، حتی جنگل یا محیط‌های شهری که با کلی ساختمان مرتفع پرشده‌اند. هر ماهواره در هرروز ۲ بار دور زمین می‌چرخد، به شکل طبیعی سیگنال‌هایی را به زمین ارسال می‌کند، ارتفاع این ماهواره‌ها از سطح زمین ۱۲۵۰۰ مایل است. ماهواره‌های GPS بر اساس انرژی خورشیدی کار می‌کنند و همچنین باتری‌های ذخیره و پشتیبان نیز دارند.

تاریخچه GPS

GPS در سال ۱۹۷۸ با پرتاب اولین ماهواره معرفی شد. این فناوری تحت کنترل و استفاده‌ی ارتش آمریکا بود تا این‌که در سال ۱۳۹۸۰ به شکل عمومی درآمد. تمامی ماهواره‌هایی که به‌وسیله ایالات‌متحده کنترل می‌شوند تا سال ۱۹۹۴ بر روی مدار زمین قرار گرفتند.

چه زمانی ردیاب‌های GPS کار نخواهند کرد؟

وقتی‌که یک ردیاب GPS اطلاعات ناکافی از ماهواره‌ها دریافت کند نمی‌تواند محاسباتش را انجام دهد.

رهیاب GPS می‌تواند کاربر را از اشتباه بودن محاسبات و موقعیت نشان داده‌شده‌اش آگاه سازد، سیگنال‌های ماهواره‌ای به دلایل زیادی مانند فاکتورهای تروپوسفر یا آیونوسفر ممکن است موقتاً دچار ضعف شوند. همچنین ممکن است گاهی همراه با خطا و اشتباه باشند که درهرصورت دستگاه GPS می‌تواند متوجه اطلاعات غلط نیز باشد و به شما اطلاع دهد.

اگر مایل هستید یک دستگاه GPS پیشرفته را امتحان کنید می‌توانید از محصولات ردیابان دیدن کنید. برای رفتن به صفحه معرفی خدمات و محصولات کلیک کنید.

پاسخ دهید