کاهش هزینه سوخت با استفاده از ردیاب GPS

ردیاب GPS برای کاهش مصرف سوخت

وقتی‌که نوبت به استفاده از سامانه‌های مانیتورینگ مبتنی بر GPS می‌رسد برای استفاده‌های صنعتی دو راهکار بیشتر وجود ندارد: سیستم‌های ذخیره‌ساز داده(data logging) و راهکارهای ردیابی درآن‌واحد(real-time tracking). سیستم‌های GPS ای که به‌صورت ثبت‌کننده وقایع و ذخیره‌ساز فعالیت می‌کنند معمولاً مقرون‌به‌صرفه نبوده و هزینه سرویس و تعمیرات ماهیانه بسیاری را روی دست کارفرما خواهد گذاشت. علاوه بر این، کسب‌وکاری که از این نوع ردیاب استفاده می‌کند نمی‌تواند تا قبل از این‌که دستگاه GPS را از روی خودروی سازمان بردارد متوجه رفتارهای رانندگی و ناوبری شود که همین امر ویژگی اصلی ردیابی و مزیت اصلی که همه کسب‌وکارها به دنبال آن هستند را از بین می‌برد چراکه نمی‌توان به‌صورت آنی فعالیت‌ها را تحت نظر داشت و یا این‌که دقیقاً بررسی کرد که ناوگان شرکت به هنگام سفرهای درون‌شهری و برون‌شهری به کدام مکان‌ها سر می‌زنند و آیا به شکلی صحیح رفتار می‌کنند یا خیر.

ردیاب‌های آنی یا Real-time به سیستم‌های مانیتورینگ و نظارتی گفته می‌شود که قادر هستند تا درآن‌واحد و به‌صورت لحظه‌ای اطلاعات ردیابی را به دست آورده و پردازش کنند. همچنین سیستم‌های موقعیت‌یابی لحظه‌ای می‌توانند موقعیت لحظه‌ای، سرعت لحظه‌ای، هشدار سرعت، مدت‌زمان بیکاری خودرو و خیلی اطلاعات ارزشمند دیگر را در اختیار شما قرار دهند. اگرچه که هزینه سخت‌افزار ممکن است در برابر سیستم‌های قدیمی کمی افزایش و به‌صورت ماهیانه دارای هزینه اندکی باشد اما به خاطر داشته باشید که سیستم‌های ردیابی زنده و لحظه‌ای اطلاعات را به‌صورت آنی برای شما ارسال می‌کنند و همچنین این قابلیت را دارند تا تحلیل‌های گسترده را از داده‌های دریافتی انجام داده و به مدت بسیار طولانی برایتان نگهداری کنند.

در چند سال اخیر نیز شاهد رشد قیمت سوخت بوده‌ایم که اهمیت صرفه‌جویی در مصرف سوخت را روشن می‌سازد و ممکن است هزینه‌ها در سال‌های پیش رو نیز افزایش چشم‌گیری پیدا کند. به‌خصوص در کشورهایی مانند ایران که مصرف انرژی بسیار زیادی دارند، صرفه‌جویی یکی از امور حیاتی و مهم برای حفظ وضعیت اقتصادی سالم برای هر کسب‌وکاری به شمار می‌آید. ردیاب‌های GPS این قابلیت را دارند که اطلاعات مصرف سوخت، مسیرهای بهینه و میزان موجودی سوخت در باک را به‌صورت لحظه‌ای برای شما محاسبه و در گزارشاتی برایتان به نمایش درآورند.

یک نمونه ردیاب خودرو GPS را مشاهده بفرمایید.

پاسخ دهید